Plugins - Redirection - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (562 entries)

en: Your admin pages are being cached. Clear this cache and try again. There may be multiple caches involved.
it: Le tue pagine di amministrazione sono in cache. Svuota la cache e riprova. Potrebbero essere attive più cache.

en: This is usually fixed by doing one of the following:
it: Ciò, di solito, si corregge facendo una di queste cose:

en: You are using an old or cached session
it: Stai usando una sessione vecchia o in cache

en: Please review your data and try again.
it: Controlla i dati e prova di nuovo.

en: There was a problem making a request to your site. This could indicate you provided data that did not match requirements, or that the plugin sent a bad request.
it: Si è verificato un problema nel fare una richiesta al sito. Forse hai fornito dei dati non corrispondenti a quelli richiesti, oppure il plugin ha inviato una richiesta errata.

en: Bad data
it: Dati errati

en: WordPress returned an unexpected message. This could be a PHP error from another plugin, or data inserted by your theme.
it: WordPress ha restituito un messaggio inatteso. Potrebbe essere dovuto a un errore PHP di un plugin, oppure a dati inseriti dal tuo tema.

en: Your WordPress REST API has been disabled. You will need to enable it to continue.
it: La REST API di WordPress è stata disabilitata. Devi abilitarla per continuare.

en: An unknown error occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

en: Your REST API is being redirected. Please remove the redirection for the API.
it: La tua REST API viene reindirizzata. Rimuovi il rendirizzamento per la API.

en: A security plugin or firewall is blocking access. You will need to whitelist the REST API.
it: Un plugin di sicurezza o un firewall sta bloccando l'accesso. Devi aggiungere la REST API in whitelist.

en: Your server configuration is blocking access to the REST API. You will need to fix this.
it: La configurazione del server sta bloccando l'accesso alla REST API. È necessario correggerla.

en: Check your {{link}}Site Health{{/link}} and fix any issues.
it: Controlla la voce {{link}}Site Health{{/link}} e correggi i problemi.

en: Can you access your {{api}}REST API{{/api}} without it redirecting? If not then you will need to fix any issues.
it: Riesci ad accedere alla {{api}}REST API{{/api}} senza alcun reindirizzamento? Se non ci riesci, devi correggere tutti gli errori.

en: Your REST API is returning a 404 page. This is almost certainly an external plugin or server configuration issue.
it: La REST API restituisce una pagina 404. Molto probabilmente, è un problema generato da un plugin esterno o dalla configurazione del server.

en: Debug Information
it: Informazioni di debug

en: Show debug
it: Mostra il debug

en: View Data
it: Visualizza i dati

en: Other
it: Altro

en: Redirection stores no user identifiable information other than what is configured above. It is your responsibility to ensure your site meets any applicable {{link}}privacy requirements{{/link}}.
it: Redirection non memorizza alcuna informazione riconoscibile dell'utente oltre quelle configurate sopra. È tua responsabilità assicurarti che il sito soddisfi le {{link}}normative sulla privacy {{/link}} applicabili.

en: Capture HTTP header information with logs (except cookies). It may include user information, and could increase your log size.
it: Cattura le informazioni dell'HTTP header information nei log (eccetto i cookie). Può includere informazioni sull'utente e può incrementare la grandezza del log.

en: Track redirect hits and date of last access. Contains no user information.
it: Traccia le hit di reindirizzamento e la data dell'ultimo accesso. Non contiene informazioni sull'utente.

en: Log "external" redirects - those not from Redirection. This can increase your log size and contains no user information.
it: Memorizza reindirizzamenti esterni - non gestiti da Redirection. Questo può incrementare la grandezza del log e non contiene informazioni sull'utente.

en: Logging
it: Memorizzazione

en: (IP logging level)
it: (Memorizzazione livello IP)

en: Are you sure you want to delete the selected items?
it: Sei sicuro di voler cancellare gli elementi selezionati?

en: View Redirect
it: Visualizza reindirizzamento

en: Group by user agent
it: Raggruppa per User Agent

en: Search domain
it: Ricerca dominio

en: Redirect By
it: Reindirizza tramite

en: Domain
it: Dominio

en: Method
it: Metodo

en: If that did not help then {{strong}}create an issue{{/strong}} or send it in an {{strong}}email{{/strong}}.
it: Se questo non ti è stato di aiuto, allora {{strong}}apri un ticket{{/strong}} o invialo in una {{strong}}email{{/strong}}.

en: Please check the {{link}}support site{{/link}} before proceeding further.
it: Controlla il {{link}}sito di supporto{{/link}} prima di procedere oltre.

en: Something went wrong when upgrading Redirection.
it: Qualcosa è andato storto durante l'aggiornamento di Redirection.

en: Something went wrong when installing Redirection.
it: Qualcosa è andato storto durante l'installazione di Redirection.

en: Apply To All
it: Applica a tutti

en: Bulk Actions (all)
it: Azioni di gruppo (tutti)

en: Actions applied to all selected items
it: Azioni applicate a tutti gli elementi selezionati

en: Actions applied to everything that matches current filter
it: Azioni applicate a tutto ciò che corrisponde al filtro impostato

en: Redirect Source
it: Sorgente del reindirizzamento

en: Request Headers
it: Header della richiesta

en: Exclude from logs
it: Escludi dai log

en: Cannot connect to the server to determine the redirect status.
it: Impossibile connettersi al server per determinare lo stato del reindirizzamento.

en: Your URL is cached and the cache may need to be cleared.
it: L'URL è in cache, potrebbe essere necessario pulirla.

en: Something else other than Redirection is redirecting this URL.
it: Questo URL è reindirizzato da qualcosa che non è Redirection.

en: Relocate to domain
it: Trasferire al dominio

en: Want to redirect the entire site? Enter a domain to redirect everything, except WordPress login and admin. Enabling this option will disable any site aliases or canonical settings.
it: Vuoi reindirizzare l'intero sito? Inserisci un dominio per reindirizzare tutto, eccetto l'accesso a WordPress e l'amministrazione. Abilitare questa impostazione disattiverà ogni alias del sito e tutte le impostazioni "canonical".

en: Relocate Site
it: Trasferire sito

en: Add CORS Presets
it: Aggiungi impostazioni predefinite CORS

en: Add Security Presets
it: Aggiungi le impostazioni di sicurezza predefinite

en: Add Header
it: Aggiungi un Header

en: You should update your site URL to match your canonical settings: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
it: Dovresti aggiornare l'URL del sito per farlo corrispondere alle impostazioni canoniche: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Preferred domain
it: Dominio preferito

en: {{strong}}Warning{{/strong}}: ensure your HTTPS is working before forcing a redirect.
it: {{strong}}Attenzione{{/strong}}: assicurati che HTTPS sia attivo prima di forzare un reindirizzamento.

en: Force a redirect from HTTP to HTTPS - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}
it: Forza un reindirizzamento da HTTP a HTTPS - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}

en: Canonical Settings
it: Impostazione Canonical

en: Add www to domain - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}
it: Aggiungi www al dominio - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}

en: Remove www from domain - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
it: Rimuovi "www" dal dominio - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Don't set a preferred domain - {{code}}%(site)s{{/code}}
it: Non impostare un dominio predefinito - {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Add Alias
it: Aggiungi un Alias

en: No aliases
it: Nessun alias

en: Aliased Domain
it: Dominio usato come alias

en: You will need to configure your system (DNS and server) to pass requests for these domains to this WordPress install.
it: Dovrai configurare il sistema (DNS e server) per passare le richieste per questi domini a questa installazione di WordPress.

en: A site alias is another domain that you want to be redirected to this site. For example, an old domain, or a subdomain. This will redirect all URLs, including WordPress login and admin.
it: L'alias di un sito è un altro dominio che reindirizzerà al sito stesso. Per esempio, un vecchio dominio o un sottodominio. Questo reindirizzerà tutti gli URL, inclusi la pagina di login e di amministrazione di WordPress.

en: Site Aliases
it: Alias del sito

en: The companion plugin Search Regex allows you to search and replace data on your site. It also supports Redirection, and is handy if you want to bulk update a lot of redirects.
it: Il plugin aggiuntivo Search Regex permette di cercare e sostituire dati sul sito. Supporta anche Redirection, ed è comodo per aggiornare molti reindirizzamenti in massa.

en: Need to search and replace?
it: Cerca e sostituisci

en: Options on this page can cause problems if used incorrectly. You can {{link}}temporarily disable them{{/link}} to make changes.
it: Le opzioni di questa pagina possono causare problemi, se non utilizzate correttamente. Puoi {{link}}disabilitarle temporaneamente{{/link}} per fare delle modifiche.

en: Please wait, importing.
it: Attendi, importazione in corso.

en: Continue
it: Continua

en: The following plugins have been detected.
it: Sono stati rilevati i seguenti plugin.

en: WordPress automatically creates redirects when you change a post URL. Importing these into Redirection will allow you to manage and monitor them.
it: WordPress crea automaticamente il reindirizzamento, quando gli URL degli articoli vengono cambiati.  Importare questi URL in Redirection ne permette il controllo e la gestione.

en: Importing existing redirects from WordPress or other plugins is a good way to get started with Redirection. Check each set of redirects you wish to import.
it: Importare reindirizzamenti esistenti da WordPress o da altri plugin è un buon modo per iniziare a usare Redirection. Controlla ogni gruppo di reindirizzamenti che desideri importare.

en: Import Existing Redirects
it: Importa i reindirizzamenti esistenti

en: That's all there is to it - you are now redirecting! Note that the above is just an example.
it: È tutto - stai facendo un reindirizzamento! Nota che questo sopra è solo un esempio.

en: If you want to redirect everything please use a site relocation or alias from the Site page.
it: Se vuoi reindirizzare tutto, fai un trasferimento o utilizza un alias dalla pagina Sito.

en: Value
it: Valore

en: Values
it: Valori

en: All
it: Tutto

en: Note that some HTTP headers are set by your server and cannot be changed.
it: Nota che alcuni Header HTTP sono impostati dal server e non possono essere modificati.

en: No headers
it: Nessun header

en: Location
it: Posizione

en: Site headers are added across your site, including redirects. Redirect headers are only added to redirects.
it: Gli header del sito sono aggiunti estensivamente al sito. Gli header di reindirizzamento sono aggiunti solo ai reindirizzamenti.

en: HTTP Headers
it: HTTP Header

en: Custom Header
it: Header personalizzato

en: General
it: Generale

en: Redirect
it: Reindirizzamento

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
it: Alcuni server possono essere configurati in modo da fornire le risorse direttamente, prevenendo il verificarsi del reindirizzamento.

en: Site
it: Sito

en: Unable to make request due to browser security. This is typically because your WordPress and Site URL settings are inconsistent, or the request was blocked by your site CORS policy.
it: Impossibile effettuare la richiesta a causa di impostazioni di sicurezza del browser. Questo perché solitamente le impostazioni di WordPress e dell'URL del sito non sono coerenti o perché la richiesta è bloccata dalle regole CORS del sito.

en: Ignore & Pass Query
it: Ignora e passa la query

en: Ignore Query
it: Ignora la query

en: Exact Query
it: Query esatta

en: Search title
it: Ricerca titolo

en: Not accessed in last year
it: Nessun accesso nell'ultimo anno

en: Not accessed in last month
it: Nessun accesso nell'ultimo mese

en: Never accessed
it: Nessun accesso

en: Last Accessed
it: Ultimo accesso

en: HTTP Status Code
it: Codice di stato HTTP

en: Plain
it: Semplice

en: URL match
it: Corrispondenza URL

en: Source
it: Sorgente

en: Code
it: Codice

en: Action Type
it: Tipo di azione

en: Match Type
it: Tipo di corrispondenza

en: Search target URL
it: Cerca URL target

en: Search IP
it: Cerca IP

en: Search user agent
it: Cerca user agent

en: Search referrer
it: Ricerca referrer

en: Search URL
it: Cerca URL

en: Filter on: %(type)s
it: Filtra per: %(type)s

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Enabled
it: Abilitato

en: Compact Display
it: Vista compatta

en: Standard Display
it: Vista standard

en: Status
it: Stato

en: Pre-defined
it: Predefinito

en: Custom Display
it: Visualizzazione personalizzata

en: Display All
it: Visualizza tutto

en: Your URL appears to contain a domain inside the path: {{code}}%(relative)s{{/code}}. Did you mean to use {{code}}%(absolute)s{{/code}} instead?
it: L'URL sembra contenere un dominio nel percorso: {{code}}%(relative)s{{/code}}. Volevi usare invece {{code}}%(absolute)s{{/code}}?

en: Comma separated list of languages to match against (i.e. da, en-GB)
it: Lista delle lingue separate da una virgola (es. da, en-GB)

en: Language
it: Lingua

en: URL and language
it: URL e lingua

en: Log out, clear your browser cache, and log in again - your browser has cached an old session.
it: Disconnettiti, svuota la cache del tuo browser e connettiti nuovamente - il tuo browser ha una vecchia sessione nella cache.

en: Reload the page - your current session is old.
it: Ricarica la pagina - la tua sessione è vecchia.

en: A loop was detected and the upgrade has been stopped. This usually indicates {{support}}your site is cached{{/support}} and database changes are not being saved.
it: È stato rilevato un loop e l'upgrade è stato interrotto. Questo di solito indica che il {{support}}sito è salvato in cache{{/support}} e i cambiamenti al database non sono stati salvati.

en: Unable to save .htaccess file
it: Impossibile salvare il file .htaccess

en: Redirects added to an Apache group can be saved to an {{code}}.htaccess{{/code}} file by adding the full path here. For reference, your WordPress is installed to {{code}}%(installed)s{{/code}}.
it: I reindirizzamenti aggiunti a un gruppo Apache possono essere salvati su un file {{code}}.htaccess{{/code}} aggiungendo il percorso completo qui. Come riferimento, WordPress è installato in {{code}}%(installed)s{{/code}}.

en: Click "Complete Upgrade" when finished.
it: Clic "Completa Upgrade" al termine.

en: Automatic Install
it: Installazione automatica

en: Your target URL contains the invalid character {{code}}%(invalid)s{{/code}}
it: L'URL di arrivo contiene il carattere non valido {{code}}%(invalid)s{{/code}}

en: If you are using WordPress 5.2 or newer then look at your {{link}}Site Health{{/link}} and resolve any issues.
it: Se stai usando WordPress 5.2 o successivi, dai un'occhiata a {{link}}Site Health{{/link}} e risolvi i problemi.

en: If you do not complete the manual install you will be returned here.
it: Se non completi l'installazione manuale verrai rimandato qui.

en: Click "Finished! 🎉" when finished.
it: Fai clic su "Finito! 🎉" quando hai terminato.

en: If your site needs special database permissions, or you would rather do it yourself, you can manually run the following SQL.
it: Se il sito necessita di permessi speciali sul Database, o se preferisci fare da te, puoi lanciare manualmente il seguente SQL.

en: Manual Install
it: Installazione manuale

en: Insufficient database permissions detected. Please give your database user appropriate permissions.
it: RIlevati permessi insufficienti sul database. Fornisci i permessi appropriati all'utente del database.

en: This information is provided for debugging purposes. Be careful making any changes.
it: Questa informazione è fornita a scopo di debug. Fai attenzione prima di effettuare qualsiasi modifica.

en: Plugin Debug
it: Debug del plugin

en: Redirection communicates with WordPress through the WordPress REST API. This is a standard part of WordPress, and you will experience problems if you cannot use it.
it: Redirection comunica con WordPress tramite la REST API. Essa è una parte standard di WordPress, se non la utilizzi incontrerai problemi.

en: IP Headers
it: IP Header

en: Do not change unless advised to do so!
it: Non modificare a meno che tu non sappia cosa stai facendo!

en: Database version
it: Versione del database

en: Complete data (JSON)
it: Tutti i dati (JSON)

en: Export to CSV, Apache .htaccess, Nginx, or Redirection JSON. The JSON format contains full information, and other formats contain partial information appropriate to the format.
it: Esporta in CSV, .htaccess di Apache, Nginx o JSON. Il formato JSON contiene tutti i dati, mentre gli altri formati contengono informazioni parziali adatte al formato stesso.

en: CSV does not include all information, and everything is imported/exported as "URL only" matches. Use the JSON format for a full set of data.
it: CSV non contiene tutti i dati; le informazioni sono importate/esportate come corrispondenze "solo URL". Utilizza il formato JSON per avere la serie completa dei dati.

en: All imports will be appended to the current database - nothing is merged.
it: Tutte le importazioni verranno allegate al database corrente - niente viene accorpato.

en: Automatic Upgrade
it: Aggiornamenti automatici

en: Manual Upgrade
it: Aggiornamento manuale

en: Please make a backup of your Redirection data: {{download}}downloading a backup{{/download}}. If you experience any issues you can import this back into Redirection.
it: Fai un backup dei dati di Redirection: {{download}}scarica un backup{{/download}}. Se incontrerai dei problemi, potrai reimportarli di nuovo in Redirection.

en: Click the "Upgrade Database" button to automatically upgrade the database.
it: Fai clic sul pulsante "Aggiorna il Database" per aggiornarlo automaticamente.

en: Complete Upgrade
it: Completa l'aggiornamento

en: Redirection stores data in your database and sometimes this needs upgrading. Your database is at version {{strong}}%(current)s{{/strong}} and the latest is {{strong}}%(latest)s{{/strong}}.
it: Redirection salva i dati nel tuo database che, a volte, deve essere aggiornato. Il tuo database è attualmente alla versione {{strong}}%(current)s{{/strong}} e l'ultima è la {{strong}}%(latest)s{{/strong}}.

en: Note that you will need to set the Apache module path in your Redirection options.
it: Tieni presente che dovrai inserire il percorso del modulo Apache nelle opzioni di Redirection.

en: I need support!
it: Ho bisogno di aiuto!

en: You will need at least one working REST API to continue.
it: Serve almeno una REST API funzionante per continuare.

en: Check Again
it: Controlla di nuovo

en: Testing - %s$
it: Verifica - %s$

en: Show Problems
it: Mostra problemi

en: Summary
it: Riepilogo

en: Your REST API is not working and the plugin will not be able to continue until this is fixed.
it: La tua REST API non funziona e il plugin non potrà continuare finché il problema non verrà risolto.

en: There are some problems connecting to your REST API. It is not necessary to fix these problems and the plugin is able to work.
it: Ci sono problemi con la connessione alla tua REST API. Non è necessario intervenire per risolvere il problema e il plugin sta continuando a funzionare.

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Working but some issues
it: Funzionante con problemi

en: Current API
it: API corrente

en: Switch to this API
it: Passa a questa API

en: Hide
it: Nascondi

en: Show Full
it: Mostra tutto

en: Working!
it: Funziona!

en: Your target URL should be an absolute URL like {{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}} or start with a slash {{code}}/%(url)s{{/code}}.
it: L'URL di arrivo dovrebbe essere un URL assoluto come {{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}} o iniziare con una barra {{code}}/%(url)s{{/code}}.

en: Your source is the same as a target and this will create a loop. Leave a target blank if you do not want to take action.
it: L'indirizzo di partenza è uguale al quello di arrivo e si creerà un loop. Lascia l'indirizzo di arrivo in bianco se non vuoi procedere.

en: The target URL you want to redirect, or auto-complete on post name or permalink.
it: Scrivi l'URL di arrivo sul quale vuoi redirezionare, o seleziona l'autocompletamento del nome del post o il permalink.

en: Include these details in your report along with a description of what you were doing and a screenshot.
it: Includi questi dettagli nel tuo report, insieme ad una descrizione di ciò che stavi facendo e ad uno screenshot.

en: Create An Issue
it: Riporta un problema

en: What do I do next?
it: Cosa fare adesso?

en: Possible cause
it: Possibile causa

en: This could be a security plugin, or your server is out of memory or has an external error. Please check your server error log
it: Potrebbe essere un plugin di sicurezza o il server che non ha abbastanza memoria o dà un errore esterno. Controlla il log degli errori del server.

en: Your REST API is probably being blocked by a security plugin. Please disable this, or configure it to allow REST API requests.
it: La REST API è probabilmente bloccata da un plugin di sicurezza. Disabilitalo, oppure configuralo per permettere le richieste della REST API.

en: Read this REST API guide for more information.
it: Leggi questa guida alle REST API per maggiori informazioni.

en: URL options / Regex
it: Opzioni URL / Regex

en: Export 404
it: Esporta 404

en: Export redirect
it: Esporta redirect

en: WordPress permalink structures do not work in normal URLs. Please use a regular expression.
it: La struttura dei permalink di WordPress non funziona nei normali URL. Usa un'espressione regolare.

en: Pass - as ignore, but also copies the query parameters to the target
it: Passa - come Ignora, ma copia anche i parametri della query sull'indirizzo di arrivo.

en: Ignore - as exact, but ignores any query parameters not in your source
it: Ignora - tale e quale, ma ignora ogni parametro della query non presente all'origine

en: Exact - matches the query parameters exactly defined in your source, in any order
it: Esatta - corrisponde ai parametri della query come definiti all'origine, in qualunque ordine

en: Default query matching
it: Corrispondenza della query predefinita

en: Ignore trailing slashes (i.e. {{code}}/exciting-post/{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
it: Ignorare le slash finali (esempio: {{code}}/exciting-post/{{/code}} corrisponderà a {{code}}/exciting-post{{/code}})

en: Case insensitive matches (i.e. {{code}}/Exciting-Post{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
it: Ignora maiuscole/minuscole nella corrispondenza (esempio: {{code}}/Exciting-Post{{/code}} sarà lo stesso di {{code}}/exciting-post{{/code}})

en: Applies to all redirections unless you configure them otherwise.
it: Applica a tutti i reindirizzamenti a meno che non configurati diversamente.

en: Default URL settings
it: Impostazioni URL predefinite

en: Ignore and pass all query parameters
it: Ignora e passa tutti i parametri di query

en: Ignore all query parameters
it: Ignora tutti i parametri di query

en: Exact match
it: Corrispondenza esatta

en: Caching software (e.g Cloudflare)
it: Software di cache (es. Cloudflare)

en: A security plugin (e.g Wordfence)
it: Un plugin di sicurezza (es. Wordfence)

en: URL options
it: Opzioni URL

en: Query Parameters
it: Parametri della query

en: Ignore & pass parameters to the target
it: Ignora e passa i parametri alla destinazione

en: Ignore all parameters
it: Ignora tutti i parametri

en: Exact match all parameters in any order
it: Corrispondenza esatta di tutti i parametri in qualsiasi ordine

en: Ignore Case
it: Ignora MAIUSC/minusc

en: Ignore Slash
it: Ignora la barra ("/")

en: Relative REST API
it: REST API relativa

en: Raw REST API
it: REST API raw

en: Default REST API
it: REST API predefinita

en: (Example) The target URL is the new URL
it: (Esempio) L'URL di arrivo è il nuovo URL

en: (Example) The source URL is your old or original URL
it: (Esempio) L'URL di partenza è il tuo URL vecchio o di origine

note: translators: 1: server PHP version. 2: required PHP version.
en: Disabled! Detected PHP %1$s, need PHP %2$s+
it: Disabilitato! Rilevato PHP %1$s, necessario PHP %2$s+

en: A database upgrade is in progress. Please continue to finish.
it: Un aggiornamento del database è in corso. Continua per terminare.

note: translators: 1: URL to plugin page, 2: current version, 3: target version
en: Redirection's database needs to be updated - <a href="%1$1s">click to update</a>.
it: Il database di Redirection deve essere aggiornato - <a href="%1$1s">fai clic per aggiornare</a>.

en: Redirection database needs upgrading
it: Il database di Redirection ha bisogno di essere aggiornato

en: Upgrade Required
it: Aggiornamento richiesto

en: Finish Setup
it: Completa la configurazione

en: You have different URLs configured on your WordPress Settings > General page, which is usually an indication of a misconfiguration, and it can cause problems with the REST API. Please review your settings.
it: Ci sono URL differenti in WordPress > Impostazioni > Generali, il che indica solitamente un errore di configurazione e può causare problemi con la REST API. 
    Controlla le impostazioni.

en: If you do experience a problem then please consult your plugin documentation, or try contacting your host support. This is generally {{link}}not a problem caused by Redirection{{/link}}.
it: Se incontri un problema, consulta la documentazione del plugin o prova a contattare il supporto del tuo host. {{link}}Questo non è generalmente un problema dato da Redirection{{/link}}.

en: Some other plugin that blocks the REST API
it: Qualche altro plugin che blocca la REST API

en: A server firewall or other server configuration (e.g OVH)
it: Il firewall del server o una diversa configurazione del server (es. OVH)

en: Redirection uses the {{link}}WordPress REST API{{/link}} to communicate with WordPress. This is enabled and working by default. Sometimes the REST API is blocked by:
it: Redirection usa la {{link}}REST API di WordPress{{/link}} per comunicare con WordPress. Essa è abilitata e funzionante in maniera predefinita. A volte, la REST API è bloccata da:

en: Go back
it: Torna indietro

en: Continue Setup
it: Continua con la configurazione

en: Storing the IP address allows you to perform additional log actions. Note that you will need to adhere to local laws regarding the collection of data (for example GDPR).
it: Salvare l'indirizzo IP permette di effettuare ulteriori azioni sul log. Nota che devi rispettare le normative locali sulla raccolta dei dati (es. GDPR).

en: Store IP information for redirects and 404 errors.
it: Salva le informazioni per i redirezionamenti e gli errori 404.

en: Storing logs for redirects and 404s will allow you to see what is happening on your site. This will increase your database storage requirements.
it: Tenere i log per i reindirizzamenti e i 404 ti permette di vedere cosa accade sul sito. Questo, però, aumenterà i requisiti di spazio del database.

en: Keep a log of all redirects and 404 errors.
it: Tieni un log di tutti i redirezionamenti ed errori 404.

en: {{link}}Read more about this.{{/link}}
it: {{link}}Leggi di più su questo argomento.{{/link}}

en: If you change the permalink in a post or page then Redirection can automatically create a redirect for you.
it: Se modifichi il permalink di un articolo o di una pagina, Redirection può creare automaticamente il reindirizzamento.

en: Monitor permalink changes in WordPress posts and pages
it: Tieni sotto controllo le modifiche ai permalink negli articoli e nelle pagine di WordPress.

en: These are some options you may want to enable now. They can be changed at any time.
it: Ci sono alcune opzioni che potresti voler abilitare. Puoi modificarle in ogni momento.

en: Basic Setup
it: Configurazione di base

en: Start Setup
it: Avvia la configurazione

en: When ready please press the button to continue.
it: Quando sei pronto, premi il pulsante per continuare.

en: First you will be asked a few questions, and then Redirection will set up your database.
it: Prima ti verranno poste alcune domande, poi Redirection configurerà il database.

en: What's next?
it: E adesso?

en: Check a URL is being redirected
it: Controlla che l'URL venga reindirizzato

en: More powerful URL matching, including {{regular}}regular expressions{{/regular}}, and {{other}}other conditions{{/other}}
it: Corrispondenze URL più potenti, incluse {{regular}}espressioni regolari{{/regular}} e {{other}}altre condizioni{{/other}}

en: {{link}}Import{{/link}} from .htaccess, CSV, and a variety of other plugins
it: {{link}}Importa{{/link}} da .htaccess, CSV e molti altri plugin

en: {{link}}Monitor 404 errors{{/link}}, get detailed information about the visitor, and fix any problems
it: {{link}}Controlla gli errori 404{{/link}}, ottieni informazioni dettagliate sul visitatore e correggi i problemi

en: Some features you may find useful are
it: Alcune caratteristiche che potresti trovare utili sono

en: Full documentation can be found on the {{link}}Redirection website.{{/link}}
it: Puoi trovare la documentazione completa sul {{link}}sito di Redirection.{{/link}}

en: A simple redirect involves setting a {{strong}}source URL{{/strong}} (the old URL) and a {{strong}}target URL{{/strong}} (the new URL). Here's an example:
it: Un semplice redirezionamento implica un {{strong}}URL di partenza{{/strong}} (il vecchio URL) e un {{strong}}URL di arrivo{{/strong}} (il nuovo URL). Ecco un esempio:

en: How do I use this plugin?
it: Come utilizzo questo plugin?

en: Redirection is designed to be used on sites with a few redirects to sites with thousands of redirects.
it: Redirection è fatto per essere usato sia su siti con pochi reindirizzamenti che su siti con migliaia di reindirizzamenti.

en: Thank you for installing and using Redirection v%(version)s. This plugin will allow you to manage 301 redirections, keep track of 404 errors, and improve your site, with no knowledge of Apache or Nginx needed.
it: Grazie per aver installato e usato Redirection v%(version)s. Questo plugin ti aiuta a organizzare i reindirizzamenti 301, a tenere traccia degli errori 404, e a migliorare il sito senza nessuna conoscenza di Apache o Nginx.

en: Welcome to Redirection 🚀🎉
it: Benvenuto in Redirection 🚀🎉

en: To prevent a greedy regular expression you can use {{code}}^{{/code}} to anchor it to the start of the URL. For example: {{code}}%(example)s{{/code}}
it: Per prevenire un'espressione regolare "avida", puoi utilizzare {{code}}^{{/code}} per ancorarla all'inizio dell'URL. Ad esempio: {{code}}%(esempio)s{{/code}}

en: Remember to enable the "regex" option if this is a regular expression.
it: Ricordati di abilitare l'opzione "regex" se questa è un'espressione regolare.

en: The source URL should probably start with a {{code}}/{{/code}}
it: L'URL di partenza probabilmente dovrebbe iniziare con una {{code}}/{{/code}}

en: This will be converted to a server redirect for the domain {{code}}%(server)s{{/code}}.
it: Questo sarà convertito in un reindirizzamento server per il dominio {{code}}%(server)s{{/code}}.

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
it: I valori delle ancore non sono inviati al server e non possono essere reindirizzati.

en: {{code}}%(status)d{{/code}} to {{code}}%(target)s{{/code}}
it: {{code}}%(status)d{{/code}} a {{code}}%(target)s{{/code}}

en: Finished! 🎉
it: Finito! 🎉

en: Progress: %(complete)d$
it: Avanzamento: %(complete)d$

en: Leaving before the process has completed may cause problems.
it: Uscire senza aver completato il processo può causare problemi.

en: Setting up Redirection
it: Configurare Redirection

en: Upgrading Redirection
it: Aggiornare Redirection

en: Please remain on this page until complete.
it: Resta sulla pagina fino al completamento.

en: If you want to {{support}}ask for support{{/support}} please include these details:
it: Se vuoi {{support}}richiedere supporto{{/support}} includi questi dettagli:

en: Stop upgrade
it: Ferma l'aggiornamento

en: Skip this stage
it: Salta questo passaggio

en: Try again
it: Prova di nuovo

en: Database problem
it: Problema del database

en: Please enable JavaScript
it: Abilita JavaScript

en: Please upgrade your database
it: Aggiorna il database

en: Upgrade Database
it: Aggiorna il database

note: translators: 1: URL to plugin page
en: Please complete your <a href="%s">Redirection setup</a> to activate the plugin.
it: Completa la <a href="%s">configurazione di Redirection</a> per attivare il plugin.

note: translators: version number
en: Your database does not need updating to %s.
it: Il database non necessita di aggiornamento a %s.

note: translators: 1: table name
en: Table "%s" is missing
it: La tabella "%s" è mancante

note: translators: displayed when installing the plugin
en: Create basic data
it: Crea dati di base

note: translators: displayed when installing the plugin
en: Install Redirection tables
it: Installa le tabelle di Redirection

note: translators: 1: Site URL, 2: Home URL
en: Site and home URL are inconsistent. Please correct from your Settings > General page: %1$1s is not %2$2s
it: L'URL del sito e quello della home non coincidono. Correggi dalla pagina Impostazioni > Generali: %1$1s non è %2$2s

en: Please do not try and redirect all your 404s - this is not a good thing to do.
it: Non provare a reindirizzare tutti i 404 - non è una buona cosa da fare.

en: Only the 404 page type is currently supported.
it: Solo il tipo di pagina 404 è supportato attualmente

en: Page Type
it: Tipo di pagina

en: Enter IP addresses (one per line)
it: Inserisci gli indirizzi IP (uno per riga)

en: Describe the purpose of this redirect (optional)
it: Descrivi lo scopo di questo reindirizzamento (opzionale)

en: 418 - I'm a teapot
it: 418 - Sono una teiera

en: 403 - Forbidden
it: 403 - Vietato

en: 400 - Bad Request
it: 400 - Richiesta errata

en: 304 - Not Modified
it: 304 - Non modificato

en: 303 - See Other
it: 303 - Vedi altro

en: Do nothing (ignore)
it: Non fare niente (ignora)

en: Target URL when not matched (empty to ignore)
it: URL di arrivo quando non corrispondente (vuoto per ignorare)

en: Target URL when matched (empty to ignore)
it: URL di arrivo quando corrispondente (vuoto per ignorare)

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Delete logs for these entries
it: Elimina i log per queste voci

en: Delete logs for this entry
it: Elimita i log per questa voce

en: Delete Log Entries
it: Elimina le voci dei log

en: Group by IP
it: Raggruppa per IP

en: Group by URL
it: Raggruppa per URL

en: No grouping
it: Non raggruppare

en: Ignore URL
it: Ignora URL

en: Block IP
it: Blocca IP

en: Redirect All
it: Reindirizza tutto

en: Count
it: Conteggio

en: URL and WordPress page type
it: Tipo di URL e pagina WordPress

en: URL and IP
it: URL e IP

en: Problem
it: Problema

en: Good
it: Buono

en: Check
it: Verifica

en: Check Redirect
it: Verifica reindirizzamento

en: Check redirect for: {{code}}%s{{/code}}
it: Verifica reindirizzamento per: {{code}}%s{{/code}}

en: Not using Redirection
it: Senza usare Redirection

en: Using Redirection
it: Usando Redirection

en: Found
it: Trovato

en: {{code}}%(status)d{{/code}} to {{code}}%(url)s{{/code}}
it: {{code}}%(status)d{{/code}} a {{code}}%(url)s{{/code}}

en: Expected
it: Previsto

en: Error
it: Errore

en: Enter full URL, including http:// or https://
it: Immetti l'URL completo, incluso http:// o https://

en: Sometimes your browser can cache a URL, making it hard to know if it's working as expected. Use this to check a URL to see how it is really redirecting.
it: A volte, un browser può memorizzare un URL e rendere difficile capire se funziona come previsto. Usa questo per controllare come l'URL redireziona effettivamente.

en: Redirect Tester
it: Tester di reindirizzamento

en: URL is not being redirected with Redirection
it: L'URL non sarà più reindirizzato con Redirection

en: URL is being redirected with Redirection
it: L'URL è reindirizzato con Redirection

en: Unable to load details
it: Impossibile caricare i dettagli

en: Enter server URL to match against
it: Inserire l'URL del server da confrontare

en: Enter role or capability value
it: Inserire il ruolo o la capacità

en: Role
it: Ruolo

en: Match against this browser referrer text
it: Confronta con il testo di referrer del browser

en: Match against this browser user agent
it: Confronta con questo browser user agent

en: The relative URL you want to redirect from
it: L'URL relativo dal quale vuoi creare una redirezione

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: URL and role/capability
it: URL e ruolo/permesso

en: URL and server
it: URL e server

en: Site and home protocol
it: Protocollo del sito e della home page

en: Site and home are consistent
it: Il sito e la home page sono coerenti

en: Note it is your responsibility to pass HTTP headers to PHP. Please contact your hosting provider for support about this.
it: Tieni presente che è tuo compito passare gli header HTTP al PHP. Contatta il tuo provider di hosting per assistenza.

en: Accept Language
it: Accetta Lingua

en: Header value
it: Valore dell'header

en: Header name
it: Nome dell'header

en: HTTP Header
it: Header HTTP

en: WordPress filter name
it: Nome del filtro WordPress

en: Filter Name
it: Nome del filtro

en: Cookie value
it: Valore cookie

en: Cookie name
it: Nome cookie

en: clearing your cache.
it: cancellazione della tua cache.

en: If you are using a caching system such as Cloudflare then please read this:
it: Se stai utilizzando un sistema di caching come Cloudflare, per favore leggi questo:

en: URL and HTTP header
it: Header URL e HTTP

en: URL and custom filter
it: URL e filtro personalizzato

en: URL and cookie
it: URL e cookie

en: 404 deleted
it: 404 eliminato

en: How Redirection uses the REST API - don't change unless necessary
it: Come Redirection usa la REST API - non modificare se non è necessario

en: Take a look at the {{link}}plugin status{{/link}}. It may be able to identify and "magic fix" the problem.
it: Dai un'occhiata allo {{link}}stato del plugin{{/link}}. Potrebbe essere in grado di identificare e "correggere magicamente" il problema.

en: {{link}}Caching software{{/link}}, in particular Cloudflare, can cache the wrong thing. Try clearing all your caches.
it: {{link}}Il software di cache{{/link}}, in particolare Cloudflare, può mettere in cache la cosa sbagliata. Prova a svuotare tutte le tue cache.

en: {{link}}Please temporarily disable other plugins!{{/link}} This fixes so many problems.
it: {{link}}Disabilita temporaneamente altri plugin!{{/link}} Ciò risolve molti problemi.

en: Please see the <a href="https://redirection.me/support/problems/">list of common problems</a>.
it: Consulta la <a href="https://redirection.me/support/problems/">lista dei problemi comuni</a>.

en: Unable to load Redirection ☹️
it: Impossibile caricare Redirection ☹️

en: Useragent Error
it: Errore User Agent

en: Unknown Useragent
it: Useragent sconosciuto

en: Device
it: Periferica

en: Operating System
it: Sistema operativo

en: Engine
it: Motore

en: Agent
it: Agente

en: No IP logging
it: Nessun log IP

en: Full IP logging
it: Log completo IP

en: Anonymize IP (mask last part)
it: Anonimizza IP (maschera l'ultima parte)

en: Monitor changes to %(type)s
it: Controllo modifiche ai %(type)s

en: IP Logging
it: Memorizzazione IP

en: Filter by IP
it: Filtra per IP

en: Geo IP Error
it: Errore Geo IP

en: Something went wrong obtaining this information
it: Qualcosa è andato storto nel recuperare questa informazione

en: This is an IP from a private network. This means it is located inside a home or business network and no more information can be displayed.
it: Questo è un IP di una rete privata. Questo significa che appartiene a una rete domestica o aziendale e non è possibile mostrare maggiori informazioni.

en: No details are known for this address.
it: Non ci sono dettagli per questo indirizzo.

en: City
it: Città

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Geo Location
it: Geolocalizzazione

en: Trash
it: Cestino

en: Please note that Redirection requires the WordPress REST API to be enabled. If you have disabled this then you won't be able to use Redirection
it: Tieni presente che Redirection richiede che la REST API di WordPress sia abilitata. Se l'hai disabilitata, non potrai usare Redirection

note: translators: URL
en: You can find full documentation about using Redirection on the <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a> support site.
it: Puoi trovare la documentazione completa sull'uso di Redirection sul sito di supporto <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a>.

en: Full documentation for Redirection can be found at {{site}}https://redirection.me{{/site}}. If you have a problem please check the {{faq}}FAQ{{/faq}} first.
it: Puoi trovare la documentazione completa di Redirection qui {{site}}https://redirection.me{{/site}}. Se hai un problema, consulta prima le {{faq}}FAQ{{/faq}}.

en: If you want to report a bug please read the {{report}}Reporting Bugs{{/report}} guide.
it: Se vuoi segnalare un bug, leggi la guida {{report}}Reporting Bugs{{/report}}.

en: If you want to submit information that you don't want in a public repository then send it directly via {{email}}email{{/email}} - include as much information as you can!
it: Se vuoi inviare informazioni che preferisci non vadano in un repository pubblico, allora mandale via {{email}}email{{/email}}. Includi quante più informazioni possibili!

en: Never cache
it: Non utilizzare mai la cache

en: An hour
it: Un'ora

en: Redirect Cache
it: Cache dei reindirizzamenti

en: How long to cache redirected 301 URLs (via "Expires" HTTP header)
it: Per quanto tenere in cache gli URD dei reindirizzamenti 301 (tramite l'header HTTP "Expires")

en: Are you sure you want to import from %s?
it: Vuoi davvero importare da %s?

en: Plugin Importers
it: Strumenti importazione plugin

en: The following redirect plugins were detected on your site and can be imported from.
it: I seguenti plugin di reindirizzamento sono stati trovati sul sito ed è possibile importare i loro dati.

en: total =
it: totale =

en: Import from %s
it: Importa da %s

note: translators: 1: Expected WordPress version, 2: Actual WordPress version
en: Redirection requires WordPress v%1$1s, you are using v%2$2s - please update your WordPress
it: Redirection richiede WordPress v%1$1s, tu stai usando v%2$2s - aggiorna il tuo WordPress

en: Default WordPress "old slugs"
it: Vecchi slug di default di WordPress

en: Create associated redirect (added to end of URL)
it: Crea un reindirizzamento associato (aggiunto al termine dell'URL)

en: <code>Redirectioni10n</code> is not defined. This usually means another plugin is blocking Redirection from loading. Please disable all plugins and try again.
it: <code>Redirectioni10n</code> non è definito. Di solito significa che un altro plugin blocca il caricamento di Redirection. Disabilita gli altri plugin e riprova.

en: If the magic button doesn't work then you should read the error and see if you can fix it manually, otherwise follow the 'Need help' section below.
it: Se il pulsante magico non funziona, leggi l'errore e verifica se puoi correggerlo manualmente, altrimenti segui la sezione 'Ho bisogno di aiuto' seguente.

en: ⚡️ Magic fix ⚡️
it: ⚡️ Correzione magica ⚡️

en: Plugin Status
it: Stato del plugin

en: Custom
it: Personalizzato

en: Mobile
it: Dispositivi mobili

en: Feed Readers
it: Lettori di Feed

en: Libraries
it: Librerie

en: URL Monitor Changes
it: Controllo Cambiamenti URL

en: Save changes to this group
it: Salva le modifiche per questo gruppo

en: For example "/amp"
it: Per esempio "/amp"

en: URL Monitor
it: Controllo URL

en: Your server has rejected the request for being too big. You will need to reconfigure it to continue.
it: Il tuo server ha respinto la richiesta perché troppo grande. Devi cambiarla per continuare.

en: Also check if your browser is able to load <code>redirection.js</code>:
it: Verifica che il tuo browser riesca a caricare <code>redirection.js</code>:

en: If you are using a page caching plugin or service (CloudFlare, OVH, etc) then you can also try clearing that cache.
it: Se stai usando un plugin di caching delle pagine o un servizio (CloudFlare, OVH, ecc.), puoi anche provare a svuotare queste cache.

en: Unable to load Redirection
it: Impossibile caricare Redirection

en: Post monitor group is valid
it: Il gruppo di controllo articoli è valido

en: Post monitor group is invalid
it: Il gruppo di controllo articoli non è valido

en: Post monitor group
it: Gruppo controllo articoli

en: All redirects have a valid group
it: Tutti i reindirizzamenti hanno un gruppo valido

en: Redirects with invalid groups detected
it: Individuati reindirizzamenti con gruppi non validi

en: Valid redirect group
it: Gruppo di reindirizzamento valido

en: Valid groups detected
it: Gruppi validi rilevati

en: No valid groups, so you will not be able to create any redirects
it: Nessun gruppo valido, non potrai creare alcun reindirizzamento

en: Valid groups
it: Gruppi validi

en: Database tables
it: Tabelle database

en: The following tables are missing:
it: Mancano le seguenti tabelle:

en: All tables present
it: Tutte le tabelle sono presenti

en: Cached Redirection detected
it: Rilevato un reindirizzamento in cache

en: Please clear your browser cache and reload this page.
it: Pulisci la cache del tuo browser e ricarica questa pagina

en: WordPress did not return a response. This could mean an error occurred or that the request was blocked. Please check your server error_log.
it: WordPress non ha restituito una risposta. Questo può significare che si è verificato un errore o che la richiesta è stata bloccata. Controlla il registro degli errori del tuo server.

en: If you think Redirection is at fault then create an issue.
it: Se ritieni che Redirection abbia un problema, apri un ticket.

en: This may be caused by another plugin - look at your browser's error console for more details.
it: Ciò potrebbe essere causato da un altro plugin. Guarda la console degli errori del browser per maggiori dettagli.

en: Loading, please wait...
it: Caricamento in corso, attendi...

en: {{strong}}CSV file format{{/strong}}: {{code}}source URL, target URL{{/code}} - and can be optionally followed with {{code}}regex, http code{{/code}} ({{code}}regex{{/code}} - 0 for no, 1 for yes).
it: {{strong}}formato file CSV{{/strong}}: {{code}}URL di provenienza, URL di arrivo{{/code}} - e può essere facoltativamente seguito da {{code}}espressione regolare, codice http{{/code}} ({{code}}espressione regolare{{/code}} - 0 = no, 1 = sì).

en: Redirection is not working. Try clearing your browser cache and reloading this page.
it: Redirection non sta funzionando. Prova a svuotare la cache del tuo browser e a ricaricare questa pagina.

en: If that doesn't help, open your browser's error console and create a {{link}}new issue{{/link}} with the details.
it: Se questo non aiuta, apri la console degli errori del browser e crea un {{link}}nuovo ticket{{/link}} con i dettagli.

en: Create Issue
it: Apri un ticket

en: Need help?
it: Hai bisogno di aiuto?

en: Please note that any support is provide on as-time-is-available basis and is not guaranteed. I do not provide paid support.
it: Tieni presente che qualsiasi supporto è fornito quando è possibile e non è garantito. Non fornisco supporto a pagamento.

en: 410 - Gone
it: 410 - Risorsa non più disponibile

en: Position
it: Posizione

en: Used to auto-generate a URL if no URL is given. Use the special tags {{code}}$dec${{/code}} or {{code}}$hex${{/code}} to insert a unique ID instead
it: Utilizzato per autogenerare un URL se non ne viene fornito alcuno. Utilizza il tag speciale {{code}}$dec${{/code}} o {{code}}$hex${{/code}} per inserire un ID univoco

en: I'd like to support some more.
it: Vorrei contribuire un po' di più.

en: Support 💰
it: Supporta 💰

en: Import to group
it: Importa nel gruppo

en: Import a CSV, .htaccess, or JSON file.
it: Importa un file CSV, .htaccess o JSON.

en: Click 'Add File' or drag and drop here.
it: Fai clic su 'Aggiungi file' o trascina e rilascia qui.

en: Add File
it: Aggiungi file

en: File selected
it: File selezionato

en: Importing
it: Importazione

en: Finished importing
it: Importazione finita

en: Total redirects imported:
it: Totale redirect importati

en: Double-check the file is the correct format!
it: Controlla che il file sia nel formato corretto!

en: Close
it: Chiudi

en: Export
it: Esporta

en: Everything
it: Tutto

en: WordPress redirects
it: Redirezioni di WordPress

en: Apache redirects
it: Redirezioni Apache

en: Nginx redirects
it: Redirezioni nginx

en: Apache .htaccess
it: .htaccess Apache

en: Nginx rewrite rules
it: Regole di rewrite di Nginx

en: View
it: Visualizza

en: Import/Export
it: Importa/Esporta

en: Logs
it: Log

en: 404 errors
it: Errori 404

en: Redirection saved
it: Redirezione salvata

en: Log deleted
it: Log eliminato

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: Group saved
it: Gruppo salvato

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete the selected items?
it[0]: Sei sicuro di voler eliminare questo oggetto?
it[1]: Sei sicuro di voler eliminare questi oggetti?

en: pass
it: passa

en: All groups
it: Tutti i gruppi

en: 301 - Moved Permanently
it: 301 - Spostato in maniera permanente

en: 302 - Found
it: 302 - Trovato

en: 307 - Temporary Redirect
it: 307 - Redirezione temporanea

en: 308 - Permanent Redirect
it: 308 - Redirezione permanente

en: 401 - Unauthorized
it: 401 - Non autorizzato

en: 404 - Not Found
it: 404 - Non trovato

en: Title
it: Titolo

en: When matched
it: Quando corrisponde

en: with HTTP code
it: Con codice HTTP

en: Show advanced options
it: Mostra opzioni avanzate

en: Matched Target
it: Indirizzo di arrivo corrispondente

en: Unmatched Target
it: Indirizzo di arrivo non corrispondente

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: View notice
it: Vedi la notifica

en: Something went wrong 🙁
it: Qualcosa è andato storto 🙁

note: translators: maximum number of log entries
en: Log entries (%d max)
it: Voci di log (%d max)

en: Bulk Actions
it: Azioni di massa

en: Apply
it: Applica

en: First page
it: Prima pagina

en: Prev page
it: Pagina precedente

en: Current Page
it: Pagina corrente

en: of %(page)s
it: di %(page)s

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Last page
it: Ultima pagina

en: %s item | %s items
it[0]: %s oggetto
it[1]: %s oggetti

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Sorry, something went wrong loading the data - please try again
it: Qualcosa è andato storto leggendo i dati - riprova

en: No results
it: Nessun risultato

en: Thanks for subscribing! {{a}}Click here{{/a}} if you need to return to your subscription.
it: Grazie per esserti iscritto! {{a}}Clicca qui{{/a}} se vuoi tornare alla tua sottoscrizione.

en: Want to keep up to date with changes to Redirection?
it: Vuoi essere informato sulle modifiche a Redirection?

en: Sign up for the tiny Redirection newsletter - a low volume newsletter about new features and changes to the plugin. Ideal if you want to test beta changes before release.
it: Iscriviti alla newsletter di Redirection - una newsletter a basso traffico che riguarda le nuove caratteristiche e le modifiche al plugin. Ideale se vuoi provare le modifiche in beta prima del rilascio.

en: Your email address:
it: Il tuo indirizzo email:

en: You've supported this plugin - thank you!
it: Hai già supportato questo plugin - grazie!

en: You get useful software and I get to carry on making it better.
it: Tu ricevi software utile e io posso continuare a migliorarlo.

en: Forever
it: Per sempre

en: Delete the plugin - are you sure?
it: Cancella il plugin - sei sicuro?

en: Deleting the plugin will remove all your redirections, logs, and settings. Do this if you want to remove the plugin for good, or if you want to reset the plugin.
it: Cancellando questo plugin verranno rimossi tutti i reindirizzamenti, i log e le impostazioni. Fallo se vuoi rimuovere il plugin o se vuoi reimpostare il plugin.

en: Once deleted your redirections will stop working. If they appear to continue working then please clear your browser cache.
it: Dopo averle elimininati, i tuoi reindirizzamenti smetteranno di funzionare. Se sembra che continuino a funzionare cancella la cache del tuo browser.

en: Yes! Delete the plugin
it: Sì! Cancella il plugin

en: No! Don't delete the plugin
it: No! Non cancellare il plugin

note: Description of the plugin
en: Manage all your 301 redirects and monitor 404 errors
it: Gestisci tutti i redirect 301 and controlla tutti gli errori 404

en: Redirection is free to use - life is wonderful and lovely! It has required a great deal of time and effort to develop and you can help support this development by {{strong}}making a small donation{{/strong}}.
it: Redirection può essere utilizzato gratuitamente - la vita è davvero fantastica e piena di tante belle cose! Lo sviluppo di questo plugin richiede comunque molto tempo e lavoro, sarebbe pertanto gradito il tuo sostegno {{strong}}tramite una piccola donazione{{/strong}}.

en: Redirection Support
it: Forum di supporto Redirection

en: Support
it: Supporto

en: 404s
it: 404

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
it: Selezionando questa opzione tutti i reindirizzamenti, i log e qualunque altra opzione associata con Redirection verranno cancellati. Assicurarsi che questo è proprio ciò che si vuole fare.

en: Delete Redirection
it: Rimuovi Redirection

en: Upload
it: Carica

en: Import
it: Importa

en: Update
it: Aggiorna

en: Auto-generate URL
it: Genera URL automaticamente

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection log RSS (leave blank to auto-generate)
it: Un token univoco consente ai lettori di feed di accedere all'RSS del registro di Redirection (lasciandolo vuoto verrà generato automaticamente)

en: RSS Token
it: Token RSS

en: 404 Logs
it: Registro 404

en: (time to keep logs for)
it: (per quanto tempo conservare i log)

en: Redirect Logs
it: Registro redirezioni

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
it: Sono una brava persona e ho contribuito a sostenere l'autore di questo plugin

en: Plugin Support
it: Supporto del plugin

en: Options
it: Opzioni

en: Two months
it: Due mesi

en: A month
it: Un mese

en: A week
it: Una settimana

en: A day
it: Un giorno

en: No logs
it: Nessun log

en: Use groups to organise your redirects. Groups are assigned to a module, which affects how the redirects in that group work. If you are unsure then stick to the WordPress module.
it: Utilizza i gruppi per organizzare i tuoi redirect. I gruppi vengono assegnati a un modulo, il che influenza come funzionano i redirect in ciascun gruppo. Se non sei sicuro, scegli il modulo WordPress.

en: Add Group
it: Aggiungi gruppo

en: Search
it: Cerca

en: Groups
it: Gruppi

en: Save
it: Salva

en: Group
it: Gruppo

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: Match
it: Corrispondenza

en: Add new redirection
it: Aggiungi un nuovo reindirizzamento

en: Cancel
it: Annulla

en: Download
it: Scarica

en: Settings
it: Impostazioni

en: Error (404)
it: Errore (404)

en: Redirect to random post
it: Reindirizza a un post a caso

en: Redirect to URL
it: Reindirizza a URL

en: Source URL
it: URL di partenza

en: Date
it: Data

en: Add Redirect
it: Aggiungi una redirezione

en: View Redirects
it: Mostra i redirect

en: Module
it: Modulo

en: Redirects
it: Reindirizzamenti

en: Name
it: Nome

en: Filters
it: Filtri

en: Reset hits
it: Reimposta hit

en: Enable
it: Attiva

en: Disable
it: Disattiva

en: Delete
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: Last Access
it: Ultimo accesso

en: Hits
it: Visite

en: Modified Posts
it: Articoli modificati

en: Redirections
it: Reindirizzamenti

en: User Agent
it: User agent

en: URL and user agent
it: URL e user agent

en: Target URL
it: URL di arrivo

en: URL only
it: solo URL

en: HTTP code
it: Codice HTTP

en: URL and referrer
it: URL e referrer

en: Logged Out
it: Disconnesso

en: Logged In
it: Connesso

en: URL and login status
it: status URL e login
